Lokalny biznes promuje Wildę – Wilda Warta Poznania cz.2

Wilda Warta PoznaniaPrezentujemy Wam drugą część naszego wywiadu z Rafałem i Tomkiem z HoF Kreatywny Butik, przedstawicielami Wilda Warta Poznania.

Monika: A współpracujecie z innymi inicjatywami na Wildzie? Macie z nimi kontakt?

Rafał: Jesteśmy w porozumieniu z innymi grupami i zawsze jesteśmy otwarci na połączenie sił, również radni miasta Poznania oraz inne osoby związane z władzami miasta są mile widziane.

Tomek:  Obecnie zainteresowanie akcją wyrazili w większości Radni miasta Poznania.

R.: Na razie zarówno Wilda Warta Poznania jak i poszczególne grupy wildeckie wspierają się nawzajem, w końcu mamy wspólny cel. Stosujemy inne metody, ale łączy nas kierunek i cel działania.

T.:  Każdy wie, na jakim polu może współpracować, bo Wilda Warta Poznania jest otwartym projektem.

R.: Staramy się łączyć siły i stworzyć coś razem, ale obecnie wszystko jest w toku.

M: Coś w przyszłości planujecie?

T.: Tak, zdecydowanie. Jeżeli poszczególne grupy mają coś, co by chciały udostępnić u nas na stronie na przykład odnośnie jarmarków na Rynku Wildeckim to my to wtedy udostępniamy. Jeżeli mają oni do nas jakąś prośbę, to my oczywiście z nimi współpracujemy.

R.: Na przykład Wilda na glanc jest bardzo otwarta na współpracę. Rada osiedla też jest otwarta na nowe rzeczy. Kolektyw Wilda Oswojona również, wszyscy działacze są tutaj otwarci, ponieważ nasza inicjatywa nie jest w ogóle konkurencyjna. To jest zupełnie coś innego. My wnosimy coś od siebie i oni też, każdy tworzy coś ciekawego.

M: Na Łazarzu prowadzona jest teraz akcja, w której miasto chce udostępnić lokale za darmo osobom, które mają pomysł na działalność, również komercyjną. Liczy się pomysł na kulturalne ożywienie dzielnicy. Program obejmuje na razie tylko Łazarz. Czy uważacie, że to jest fajna inicjatywa i czy warto by przeprowadzić ją również na Wildzie?

R.: Tak, jak najbardziej.

T.: Pewnie, że tak. Dużo jest tutaj takich lokali, o których przechodząc obok nikt nie pomyśli, żeby je wynająć, bo po prostu nie wyglądają ciekawie. Sam remont ich kosztował by tyle, że gdyby musieli zapłacić za czynsz i jeszcze inne opłaty byłoby im ciężko. A jeśli miasto udostępnia lokal za darmo to wtedy koszt remontu aż tak nie boli. Przy okazji lokal jest na przyszłość już doprowadzony do stanu używalności no i przynajmniej coś się tam dzieje i nie straszy wybita szyba, brudne witryny, rozwalone drzwi.

R.: To jest bardzo dobry pomysł. U nas też powinno się to odbywać, ponieważ dużo lokali leży odłogiem. Nie są zbyt atrakcyjne, ponieważ są już trochę zaniedbane.

T.: Zwłaszcza, że na Wildzie obecnie wszystkie najlepsze lokale są już pozajmowane, a te gorsze potrzebują tuningu.

M: I to mogłoby zachęcić?

T.: Myślę, że tak. Ludzi w obecnych czasach odstraszają właśnie pieniądze, które trzeba zainwestować w lokal, a wiadomo, że lokale nie są tanie. Jeżeli jest on tylko do odświeżenia i można już prowadzić biznes to tak nie boli, ale kiedy trzeba przeprowadzić gruntowny remont, jak tu jest w większości lokali miasta to wtedy jest ciężko.

M: Nazywacie się Wilda Warta Poznania, więc chciałybyśmy się dowiedzieć co według was jest w niej szczególnego, co ją wyróżnia na tle innych miejsc w Poznaniu? Dlaczego warto zainwestować właśnie tutaj, albo co może zachęcić turystów do odwiedzenia Wildy?

R.: Na pewno lokalizacja.

T.: Myślę, że najbardziej lokalizacja. Wilda jest dzielnicą obok centrum i najbliżej głównych przystanków tramwajowych. Wszyscy twierdzą, że mamy najładniejszy rynek ze wszystkich. No i ludzie tutaj lubią się trzymać razem. Nie ma jakiejś dziwnej konkurencji.

R.: Wilda jest wbrew pozorom bardzo spokojną dzielnicą.

T.: No właśnie. Ktoś, kto przeprowadza się na Wildę mówi, że słyszał że na Wildzie jest niebezpiecznie a my uważamy, że jest zupełnie inaczej. Gdy tutaj rozmawiamy ze wszystkimi, a odwiedza nas dużo osób z Wildy, twierdzą że naprawdę to jest spokojna dzielnica.

M.: A uważacie, że Wilda byłaby atrakcyjna dla turystów? Może jest to miejsce trochę nietypowe?

T.: Dzielnica cały czas się rozwija.

R.: Układ dzielnicy i coraz bardziej rozbudowana gastronomia zachęca do spacerowania po Wildzie, sporo mamy również terenów zielonych.

T.: Myślę, że to będą główne miejsca warte odwiedzenia na Wildzie, ponieważ jest tutaj dużo ciekawych miejsc, które wkrótce się otworzą.

M.: A restauracje?

T.: Myślę że najbardziej ten ciąg restauracji, wildecka alternatywa dla ulicy Taczaka, który zaczyna się już tutaj od Górnej Wildy i ciągnie się przez całą ul. św. Czesława aż za Wierzbięcice. Powstają tu co chwilę nowe restauracje. Jest może dziesięć, które są już otwarte i myślę, że będą powstawać kolejne. Na Wildzie w tej chwili dużo kamienic jest w trakcie remontu. Kiedy zostaną wyremontowane na pewno powstaną ciekawe miejsca właśnie między innymi na otwarcie firm. Chociażby obok Mare Nostrum, gdzie powstał salon kosmetyczny. Tam właśnie podczas remontu kamienicy przemieniono mieszkanie na lokal użytkowy. Myślę, że tak może się stać z większością lokali a wtedy Wilda na pewno będzie jeszcze bardziej atrakcyjna do otwarcia swojego biznesu. Ludzie z różnych dzielnic być może się przeprowadzą na Wildę, ponieważ będzie ona atrakcyjna i będą mieli bliżej do pracy w centrum.

Autorzy: Katarzyna Derda, Jagoda Kolecka, Joanna Grządzielewska, Monika Mozolewska

Logo ze strony Wilda Warta Poznania

Dodaj komentarz