Co studenci wiedzą o aplikacjach? Wywiad ze studentką UEP

dnia

Dzisiejszy wpis poświęcimy o tym, co użytkownicy aplikacje myślą o nich. W poprzednich wpisach zostały przedstawione aplikacje z różnych kategorii, które mają za zadanie ułatwiać nam życie. Istotne było dla nas zapytanie, co użytkownicy sądzą o nich. Postanowiłyśmy zapytać studentkę Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu co wie o aplikacjach, które według niej są najlepsze, a które mogą zaskoczyć!

Jakie-sa-najpopularniejsze-aplikacje-na-telefon-2015-roku-Ranking-TOP-5.jpg

Źródło: planeta.fm

Jakie cechy dla Ciebie powinna spełniać idealna aplikacja?

Myślę, że idealna aplikacja przede wszystkim powinna być funkcjonalna i zawierać wszystkie podstawowe informacje z danej tematyki, o której jest dana aplikacja. Powinna być również  przyjemna i łatwa w odbiorze. Osoba korzystająca nie powinna długo domyślać się co gdzie znajdzie, a więc przyciski przejścia i ich oznakowanie powinny być tak zaprojektowane, abyśmy od razu wiedzieli co oznaczają. Czcionka i tło powinny współgrać ze sobą i nie mieć zbyt jaskrawych kolorów. Strasznie nie lubię, gdy ściągnę appkę, chcę zacząć z niej korzystać a ona aż razi w oczy. Dodatkowo, jako studentka, ważne jest dla mnie aby aplikacja była darmowa. W tej chwili istnieje tyle aplikacji, że zawsze wybieram te za free.

Jaka jest obecnie najbardziej popularna aplikacja w gronie twoich znajomych?

Pierwsze co przychodzi chyba każdemu do głowy to aplikacja Facebooka i Messenger. Każdy z nas korzysta z nich na co dzień, używając ich z reguły przez długie godziny. Pewnie ciężko by było znaleźć osobę, która nie kojarzy tych dwóch aplikacji. W moim przypadku Facebook i Messenger to były pierwsze aplikacje, które pojawiły się na moim telefonie. I co mogę stwierdzić z pewnością pozostaną ze mną na zawsze! Moi znajomi na pewno by się zgodzili z moim zdaniem, bo wiem że też używają ich non- stop. Używamy ich jako kanały kontaktu między sobą i dzielenia się chwilami z naszego życia. A to jest dla nas bardzo istotne!

Czy istnieje jakaś aplikacje bez której nie wyobrażasz sobie normalnego funkcjonowania? 😉

Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez aplikacji Jak Dojade. Używam jej kilkanaście razy dziennie. Działa błyskawicznie, dzięki czemu gdy wsiądę omyłkowo w zły tramwaj, to w ciągu 30 sekund jestem w stanie zaplanować sobie, na którym przystanku najlepiej wysiąść, gdzie się przesiąść i jak jechać dalej! Zabawne, że gdy dwa lata temu przyjechałam do Poznania, to robiłam zdjęcia rozkładom jazdy na najczęściej używanych przeze mnie przystankach! Wiadomo, że te rozkłady często się zmieniają więc nie raz zdarzyło mi się przez to spóźnić. Teraz wystarczy, że wpiszę przystanek lub jakiś budynek/miejsce w którym się znajduję, a aplikacja pokaże mi za ile minut odjeżdżają najbliższe tramwaje lub autobusy. Dla mnie jest niezastąpiona. Używam jej również w innych, dużych polskich miastach. Dla osób, które nie znają danej miejscowości jest to idealne rozwiązanie, ponieważ możemy się zorientować jak w ogóle można dojechać do naszego miejsca docelowego płacąc niewiele, bo poruszając się wyłącznie komunikacją miejską.

Co myślisz o aplikacjach bankowych? Czy sama jakąś używasz? Czy uważasz to za bezpieczne rozwiązanie?

Aplikacje bankowe są bardzo przydatne w codziennym życiu, gdyż często korzystamy w płatności poprzez internet. Są dużym ułatwieniem dla każdego użytkownika, dzięki nim możemy łatwo wykonać płatność lub przelew praktycznie z każdego miejsca w krótkim czasie.

Tak, sama używam takie aplikacje – są to głównie Peopay i Pekao24.

Aplikacje takie są bezpiecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że korzystamy z nich świadomie i przechowujemy hasła w bezpiecznym miejscu. Wiadomo zawsze jest ryzyko, że ktoś może nam się włamać na konto, co oczywiście będzie miało dla nas przykre konsekwencje. Jednak mimo wszystko uważam, iż są one niezwykle przydatne i ułatwiają nam życie. Na pewno wiele osób nie wyobraża już sobie życia bez bankowości mobilnej.

Czy sądzisz, że aplikacje mogą uzależniać? Jeśli tak, to czy ktoś z Twoich znajomych był lub jest uzależniony?

Tak, myślę że obecnie wiele młodych ludzi jest uzależnionych od swoich telefonów, a co za tym idzie, aplikacji na nich obsługiwanych. Duża część moich znajomych nie potrafi sobie poradzić bez np. Messengera. Obecnie większa ich część wysyła wiadomości tam, zamiast w tradycyjnej formie SMS. Jadąc tramwajem czy idąc ulicą widzę mnóstwo ludzi klikających na ekrany swoich smartphonów i bardzo często prowadzą oni wtedy konwersację poprzez Messengera. Jedna moja znajoma jest zdecydowanie uzależniona od Instagrama. Ciągle widzę ją robiącą zdjęcia posiłków, samej siebie po treningu czy też w nowych ciuchach.  

Co sądzisz o aplikacjach lekarskich, czy mogą być alternatywą dla wizyt u lekarza?

Aplikacje te jak myślę nie są jeszcze tak popularne wśród użytkowników, sama szczerze powiem, że nie napotkałam jeszcze na takie. Jednak, gdybym natknęła się w Internecie na taką aplikację z pewnością skorzystałabym z niej, żeby zobaczyć jak działa. Jest to na pewno coś niespotykanego. Czy mogłyby być alternatywą? Myślę, że nie gdyż telefon może mieć problem z rozpoznaniem tego co nam właśnie dolega lub błędnie zdiagnozować jeśli nie podamy wszystkich objawów. Moim zdaniem, kontakt bezpośredni z lekarzem jest trudny do zastąpienia. Wiele osób mogłoby mieć obawy przed skorzystaniem z tego typu aplikacji, ponieważ nie ufaliby, że jest ona w stanie pomóc. Sama miałabym takie wątpliwości, czy moge zaufać urządzeniu w kwestii leczenia.

Jaka była najbardziej niedorzeczna/ dziwna aplikacja z jaką miałaś do czynienia?

-> sakralny poznań

Najbardziej dziwną aplikacją na jaką się natknęłam, była aplikacja Sakralny Poznań. Dzięki niej możemy szybciej znaleźć na cmentarzu grób naszych najbliższych czy w ogólne znaleźć wybrany cmentarz lub kościół. Muszę przyznać, że gdy pierwszy raz ją zobaczyłam przeszedł mnie lekki dreszcz. Kolorystyka całej aplikacji jest utrzymana w czarnym kolorze. Poza tym nie jest pewna czy mieszanie takich sfer z nowoczesnymi technologiami to dobry pomysł. Niektóre obszary naszego życia powinny jednak pozostać z pierwotnej formie.

Gdybyś miała okazję zaprojektować własną aplikację, czego ona by dotyczyła?

Hmm.. Teraz właściwie mamy taki duży wybór aplikacji, że ciężko stwierdzić czego nam brakuje. W sumie dla mnie najważniejszy jest kontakt z ludźmi to może stworzyłabym aplikacje, która by mi to jeszcze bardziej ułatwiała. Może jeszcze przydałaby się aplikacja, która potrafiłaby mi pomóc zorganizować mój dzień i podpowiadać co ciekawego w danej chwili mogłabym robić! W końcu aplikacje mają ułatwiać nasze życie.

Czy wiesz jak przebiega proces tworzenia aplikacji?

Szczerze mówiąc nie wiem, gdyż nigdy jakoś nie zastanawiałam się nad tym. Ale myślę, że gdyby nadarzyła się taka okazja, chętnie bym się dowiedziała jak to wszystko przebiega.

Opracowały: Katarzyna Łoboda, Anna Jurczak, Sandra Gostkowski, Zuzanna Janiszewska

Dodaj komentarz